Royal Jack Automatic: En sort som du kan odla överallt, tack vare Haze, Northern Light och Skunk
Jack Herer-sorten är lika känd som mannen själv, och den bär med sig ett arv som kommer klara tidens test. Den ursprungliga fotoperiodsorten har avnjutits av cannabiskännare världen över, och finns nu tillgänglig i ett lättodlat autoblommande format med Royal Jack Automatic. Den bibehåller den ursprungliga Herers kraftfulla och upplyftande sativa-dominanta rus, den fräscha, pepparaktiga aromen erbjuder något nytt och fängslande för de som ännu inte odlat denna skönhet.
På många sätt är Royal Jack Automatic verkligen som en miniversion av originalet, med tanke på Royal Jacks autoblommande natur, kan den odlas nästan var som helst. Efter att fröna satts, kommer feminiserade plantor att växa snabbt och vara redo att skördas på bara 11-12 veckor.
Ruset kommer hålla dig motiverad hela dagen
Den här sortens huvudsakliga effekt är ett kreativt och energigivande rus, men tack vare dess blandning av Haze, Northern Lights, och Skunk-genetik, ger den även dig en avslappnande och berusande indica-känsla. Royal Jack Automatic har en Haze-liknande pepparaktig profil. Röken är frisk och mjuk med en lätt kryddig örtsmak, väldigt lik originalsorten Jack Herer.
Små plantor med stora avkastningar
Royal Jack Automatic kommer prestera bra i både inomhus- och utomhusodlingar, och tillhandahålla genomsnittliga avkastningar på runt 70-120 g/planta utomhus och upp till 400 g/m² inomhus. Den kommer inte växa sig så hög, utan den blir mellan 40-90 cm, vilket gör den ideal för mindre och mer diskreta odlingar. Royal Queen Seeds är stolta över att fortsätta hyllningen till Jack Herer, kejsaren av hampa med den här fantastiska autoblommande sorten.